Styl industrialny we wnętrzu

Styl industrialny urodził się w latach 50. XX wieku w Stanach Zjednoczonych. W okresie recesji na rynku nieruchomości opustoszały  fabryki, magazyny i domy towarowe. Opuszczone przestrzenie szybko znalazły nowych lokatorów, lokalni artyści przysposobili je sobie na mieszkania czy pracownie.

Znosili do nich przypadkowo znalezione meble, krzesła, jak również wykorzystywali te znalezione na terenie fabryk. W taki sposób powstał styl industrialny we wnętrzach, który dziś jest znany i kochany na całym świecie.

W Polsce moda na styl industrialny narodziła się dopiero pod koniec lat 90. i jest powszechnie wykorzystywana w aranżacjach nawet niewielkich mieszkań.

Na czym polega styl industrialny?

Minimalizm, otwarte, duże i wysokie przestrzenie to cechy, które go charakteryzują. Surowa przestrzeń bez podziału na kuchnię, salon i sypialnię. Celowo wyeksponowane odkryte instalacje rur i kabli. Ceglane mury, betonowe stropy, wysokie okna to charakterystyczne elementy tego stylu.

salon-styl-industrialny

 Materiały i kolory

Konsekwentny minimalizm to podstawa przy urządzaniu wnętrz w stylu industrialnym. Dominującymi kolorami powinny być: szarość, czerń, a nawet brudna biel. Takie kolory dobrze się będą komponować z betonowymi ścianami czy starą czerwoną cegłą. Surowy styl przemysłowy można uzyskać dzięki zastosowaniu luster, które znacznie powiększą pomieszczenie.

Na podłodze doskonale pasować będą drewniane, postarzane deski oraz polerowany beton.  Usuń wszystkie zbędne elementy dekoracji z pomieszczenia. Fabryczny styl absolutnie wyklucza zastosowanie zasłon i firan. Postaraj się, by meble znajdowały się na jednakowej wysokości — sprawi to uczucie ładu i porządku. Styl industrialny to również odpowiednie oświetlenie. Surowe, monochromatyczne, czy też pomalowane na różne kolory lampy to ważny element całej aranżacji.

meble-industrialne-oświetlenie

 Meble industrialne

Meble również są bardzo ważne. Stal i drewno we wnętrzach industrialnych tworzą zgrany duet. Minimalistyczne, proste w formie stoły i stoliki kawowe to idealny mebel do wnętrz industrialnych. Lity, dębowy blat ociepli nieco charakter wnętrza, stalowa podstawa niczym wyprodukowana do warsztatu lub fabryki nada charakteru.

Zadbaj o to, by wnętrze było spójne. Styl powinien być zachowany jednolicie w całym mieszkaniu. Z łatwością znajdziesz meble industrialne, które doskonale odnajdą się w domowej sypialni czy gabinecie.

Wnętrza industrialne są obecnie coraz bardziej popularną formą aranżacji. Mimo iż lubią duże, otwarte przestrzenie budynków przemysłowych z powodzeniem możesz wprowadzić je nawet do małego mieszkania.