Jak wybrać krzesła do jadalni?

Wybór krzeseł do jadalni nie jest łatwy. Krzesła decydują o wygodzie i komforcie zasiadającego, ale także nadają wnętrzu charakteru. Wybierając krzesła do domu weź pod uwagę:

  • Ile osób będzie siedzieć przy stole — z reguły 1 krzesło zajmuje 60 cm miejsca. Osoby mające małe mieszkanie mogą kupić kilka sztuk krzeseł składanych i używać ich tylko w miarę potrzeby.
  • Dopasować wysokość siedziska do wysokości blatu. Idealna wysokość siedziska względem podłogi to 45 – 49 cm. Pomiędzy krzesłem o krawędzią stołu powinno być ok. 30 cm przerwy, tak by siedzący mógł swobodnie poruszać nogami i wygodnie oprzeć ręce na blacie.
  • Wysokość krzeseł również stanowi o wygodzie siedzenia. Powinna pozwolić na swobodne oparcie pleców. Przyjmuje się, że oparcie nie powinno być wyżej niż 20 cm ponad blat stołu — może to przytłoczyć wnętrze.
  • Podobają Ci się krzesła z podłokietnikami? Sprawdź, czy da się je w całości wsunąć pod blat.
  • Kolejnym istotnym elementem jest wybranie rodzaju materiału. Drewno, tkanina, skóra czy tworzywo sztuczne? Rodzaj wykończenia krzeseł ma bardzo duży wpływ na wnętrze. Dostosuj model do pomieszczenia, w którym będą stały — będzie to kuchnia w oddzielnym pomieszczeniu, czy jadalnia połączona z salonem? Meble tapicerowane brudzą się i wymagają częstego odświeżania. Wybierz materiał odporny na plamy, łatwy w czyszczeniu i odporny na uszkodzenia mechaniczne. Zwolennicy klasycznych wnętrz wybiorą zapewne łatwe w utrzymaniu krzesła ze skóry. Nowoczesnych wnętrz — popularne w ostatnich latach drewniane lub z tworzywa sztucznego.

 

Wybór krzeseł w sklepach jest ogromny. Krzesła mogą decydować o stylu pomieszczenia. Zwolenników tradycyjnych rozwiązań zapewne skusi komplet zakupiony z tej samej kolekcji co stół. Aby dodać swojej jadalni indywidualnego charakteru zdecydujmy się na pomieszanie krzeseł w różnych stylach. Kiedyś było to nie do pomyślenia, natomiast dzisiaj łączenie różnego rodzaju wzorów czy kolorów jest mile widziane.

kolorowe krzesła do jadalni

Źródło: (1)

Stół o prostej, geometrycznej formie możemy śmiało zestawić z krzesłami o różnorodnych formach i kolorach.

W przypadku dużego, ciężkiego stołu możemy nadać mu lekkości ażurowymi czy minimalistycznymi krzesłami.

krzesła do nowoczesnej jadalni

Źródło: (1)

Idealne krzesło to jakie? Ergonomiczne, stabilne i designerskie — jeśli masz możliwość usiądź na nim przed zakupem! Pamiętajmy o wygodzie.

O tym, jak wybrać idealny stół do jadalni przeczytasz tutaj.