Idealnym miejsce do pracy w domu jest oczywiście oddzielne pomieszczenie. Z dużą ilością światła dziennego i pięknym widokiem za oknem. Najbardziej komfortowo mogą czuć się właściciele sporych wnętrz, gdzie bez kłopotu jeden z pokoi przeznaczą na domową pracownię. Niestety nie każdy może sobie na taki gabinet pozwolić. Praca w domu, praca freelancera staje się obecnie coraz popularniejsza. Jak zatem stylowo i funkcjonalnie wydzielić sobie miejsce do pracy w niewielkim mieszkaniu?
źródło: (1)
Kącik komputerowy możemy stworzyć jednakowo w sypialni, salonie czy przedpokoju. Miejsce do pracy powinno być nie tylko praktyczne, ale i ładnie się prezentować. Dlatego warto poświęcić trochę czasu i przygotować taką przestrzeń, w której praca będzie czystą przyjemnością.
Bez względu na to, czy wybierzesz salon, czy sypialnie, należy oddzielić strefę pracy od strefy relaksu. Powinna wyraźnie sygnalizować domownikom, że to miejsce należy właśnie do Ciebie. Strefy możesz oddzielić za pomocą parawanu, kotary czy regału z książkami. Nie zaleca się aranżować takiego kącika blisko łóżka.
Jak ustawić biurko?
- Jeżeli mamy możliwość wyboru strony najlepiej ustawić w pokoju z oknami wychodzącymi na północ i wschód. Mocne światło południowe i zachodnie zwłaszcza w lecie może dać się we znaki i dotkliwie nagrzewać pomieszczenie.
- Prostopadle do okna, tak aby nie przemęczać wzroku i nie zasłaniać sobie światła. Biurko osoby praworęcznej powinno być ustawione lewym bokiem do okna a leworęcznej — prawym bokiem.
- Unikać ustawienia monitora do okna — powoduje to odbijanie światła na monitorze.
- Ustawić biurko bokiem do drzwi, siedzenie tyłem do wejścia powoduje ogromny dyskomfort.
- Aby uniknąć ciągłego wstawania ustaw najpotrzebniejsze rzeczy w pobliżu biurka (drukarka, szafka na dokumenty).
- Jeżeli, zmuszony jesteś do postawienia biurka przy oknie, zamontuj rolety — światło oślepia i męczy wzrok.
Funkcjonalność biurka
Oprócz wyglądu należy zwrócić uwagę na wymiary biurka. Nie powinno ono przytłoczyć całego pomieszczenia, ale nie może też być za małe. Dobrze dopasowane biurko to najważniejszy element dla pracujących w swoich czterech kątach. W końcu będziemy przy nim spędzać dużo czasu. Forma biurka jest bardzo ważna, źle dobrane może prowadzić do chorób kręgosłupa i oczu.
Prawidłowe wymiary biurka
Wygodny stolik do pracy powinien mieć szerokość 70 – 80 cm i długość 120 – 160 cm. Optymalna wysokość dla biurka to 72 – 75 cm. Krzesło powinno być wygodne, najlepiej z podłokietnikami i regulowaną wysokością. Minimalna wolna przestrzeń na nogi pod biurkiem to 60 cm głębokości i 70 cm szerokości.
Dopasuj mebel do całej aranżacji mieszkania. Lekkie, proste biurko w stylu skandynawskim nie przytłoczy nawet niewielkiego pokoju. Zamiast ciężkich, pojemnych szuflad postaw na dekoracyjne i komponujące się z aranżacją półki nad blatem. Odpowiednio dobrane kolory ścian pomogą Ci się skoncentrować. Zalecane są jasne, pastelowe odcienie. Nie trzeba zmieniać koloru ścian w całym pokoju. Wystarczy, że pomalujesz tą, przy której stoi biurko tym samym oddzielisz część roboczą od łóżka czy sofy.
Oświetlenie
Przy wyborze oświetlenia biurka postawmy na funkcjonalność. Idealnym rozwiązaniem będzie ruchoma lampka, która umożliwi nam dostosowanie strumienia światła do własnych potrzeb. W tym celu wybieramy lampkę o długim, zginanym ramieniu. Tak by promień światła padał na biurko z góry, nie był niczym przysłonięty i nie raził w oczy. Pamiętajmy, że w przypadku osób praworęcznych lampka powinna stać po lewej stronie biurka, natomiast dla piszących lewą ręką — ustawmy ją po prawej stronie biurka.
Organizacja biurka
Organizacja przestrzeni biurka nie jest łatwa, szczególnie dla uczniów czy studentów. Co zrobić, aby pozbyć się bałaganu i utrzymać porządek na biurku? Do wyboru jest wiele ciekawych i designerskich gadżetów, które nie tylko pozwolą na zorganizowanie przestrzeni, ale również staną się jej dekoracją. Poniżej kilka propozycji, które mnie spodobały się najbardziej.
Źródło: (1)
Bez względu na to, w jakim stylu urządzisz sobie domową pracownię, zadbaj o to, by była przytulna. Musisz czuć się komfortowo, gdyż pracując jako „wolny strzelec”, z pewnością spędzisz w niej dużo czasu.