Jak pielęgnować drewniane meble?

Zasady pielęgnacji mebli drewnianych

W aranżacjach wnętrz drewniane meble nie bez powodu są cenionym i eleganckim dodatkiem. Ich faktura, usłojenie, zapach i kolorystyka sprawiają, że mieszkanie emanuje ciepłem. Naturalne, ponadczasowe, świetnie się prezentuje niezależnie od wielkości pomieszczenia czy stylu, w jakim jest urządzone.

pielęgnacja-mebli-drewnianych

Jak czyścić meble drewniane? Sprawa wydaje się dość prosta, w końcu na rynku dostępnych jest wiele środków do pielęgnacji mebli drewnianych. Który wybrać? Jak pielęgnować, żeby im nie zaszkodzić? Wiele zależy od tego, jaka powłoka została użyta do zabezpieczenia drewna. Pamiętajmy, że jeśli kupujemy mebel, który nie jest meblem tarasowym czy ogrodowym to nie nadaje się on do ekspozycji na świeżym powietrzu. Do mebli „na zewnątrz” używane są zupełnie inne rodzaje impregnatu do drewna.

Meble wykończone poprzez olejowanie lub lakierowanie, przeznaczone do użytku w warunkach domowych czyścimy delikatnie zwilżoną, miękką szmatką. Rozlane napoje należy powycierać do sucha, drewnianych powierzchni nie wolno dosuszać gorącym powietrzem. Ważne jest, aby drewnianych mebli nie stawiać w bliskim otoczeniu grzejnika, piekarnika, kominka czy miejscach narożonych na przeciągi. Powierzchnia, na której stawiamy mebel powinna być równa, aby nie dopuścić do odkształcenia się. Optymalna wilgotność powietrza w pomieszczeniach powinna mieścić się w granicach 50-65%        a temperatura 20°C ±5°C. Przezorny zawsze ubezpieczony- dlatego zalecamy używanie na co dzień podkładek izolacyjnych i unikanie kontaktu mebla z gorącymi i ostrymi przedmiotami. Pod żadnych pozorem nie stosować środków do czyszczenia z pochodnymi silikonu, rozpuszczalnika czy alkoholu.

Pielęgnacja powierzchni lakierowanych

Lakierowanie blatów stanowi doskonałą ochronę dla drewna.  Utrzymanie w czystości lakierowanych powierzchni nie jest trudnym zadaniem. Zgromadzony kurz można usunąć przy pomocy miękkiej, suchej ściereczki materiałowej.

Należycie użytkowany i konserwowany lakierowany blat z drewna litego, nie wymaga wymiany powłoki lakierniczej, dzięki czemu blaty lakierowane długo zachowują piękny wygląd.

Pielęgnacja powierzchni olejowanych

Blaty olejowane czyści się suchą albo delikatnie zwilżoną, miękką ściereczką. Trzeba zwrócić uwagę, by była ona wilgotna, ale nie mokra. Warto pamiętać także o tym, by meble olejowane czyścić zgodnie z ułożeniem słojów. Blaty  z litego drewna wykończone olejem trzeba co jakiś czas pokryć olejem ponownie. Dzięki temu będą wyglądały jak nowe.

Jak często olejować blat? W zależności od częstotliwości użytkowania 2-3 razy do roku (z obu stron blatu).

Olejowanie w kilku krokach:

  • szlifowanie powierzchni: oczyścić blat papierem ściernym o niskiej gradacji P180-220, może to być papier w kostce lub też przy pomocy szlifierki (zawsze wzdłuż słojów drewna!),
  • dokładnie oczyścić powstały pył odkurzaczem bądź szmatką (należy pamiętać, aby nie moczyć przeszlifowanego blatu, gdyż mogą podnieść się włókna drewna i blat stanie się szorstki,
  • aplikacja olejowosku: płaskim pędzlem bądź miękką ściereczką (taką co nie pozostawi paproszków) nakładamy olejowosk, zawsze wzdłuż słojów drewna,
  • po 30 min. jeśli jest nadmiar oleju zbieramy delikatnie zbieramy go szmatką,
  • podostawiamy do wyschnięcia, najlepiej na noc,
  • nanosimy tyle warstw oleju (zwykle 2-3) ile zaleca producent na opakowaniu,
  • polerujemy miękką, suchą ściereczką.
  • Wszelkie używane tekstylia należy wyprać i wyrzucić lub przechowywać w hermetycznym pojemniku (niebezpieczeństwo samozapłonu).

Gotowe!

Drewno jest naturalnym materiałem, który nieustannie oddycha i reaguje na otoczenie. Dlatego, jeżeli chcemy się cieszyć jego pięknem jak najdłużej to pamiętajmy o jego odpowiedniej pielęgnacji.